Oświetlenie

Co warto wiedzieć o świetlówkach liniowych?

Co warto wiedzieć o świetlówkach liniowych?

Świetlówki liniowe można powszechnie spotkać w hurtowniach elektrycznych. Wykorzystuje się je głównie w przestrzeniach przemysłowych, salach gimnastycznych w szkołach, placówkach publicznych i biurach. Są one dobrym wyborem do oświetlenia dużych powierzchni. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Jak działają świetlówki liniowe?

świetlówki liniowe

Świetlówki liniowe są lampami fluorescencyjnymi, które zalicza się do lamp wyładowczych. Promieniowanie nadfioletowe wytwarzane jest na skutek wyładowania elektrycznego w oparach metalu. Następnie produkowane jest źródło światła widzianego przy pomocy luminoforu. Świetlówki mogą mieć różne temperatury barwowe, nie nagrzewają się mocno i mają długą żywotność.

Jakie są oprawy do świetlówek liniowych?

Oprawy do świetlówek mają funkcję estetyczną i pomocniczą. Hermetyczne stosuje się m.in. w garażach, halach produkcyjnych, warsztatach i magazynach. Oprawy meblowe sprawdzają się np. jako dodatkowe źródło światła w szafkach kuchennych. Z kolei rastrowe montuje się w sklepach, salach konferencyjnych, komputerowych i pomieszczeniach biurowych. Odbijają one światło za pomocą specjalnego odbłyśnika, dzięki czemu niwelują dolegliwości takie jak bóle oczu czy głowy. Oprawy sufitowe natynkowe stosuje się jako światło ogólne w salonach, sypialniach oraz kuchniach. Są łatwe w montażu i dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem. Dostępne są także oprawy dekoracyjne przeznaczone do pomieszczeń, którym chce się nadać eleganckiego wyglądu.