Akcesoria

Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Lato nadchodzi wielkimi krokami. Z pewnością wiele osób rozważa montaż klimatyzatora domowego. Dzięki niemu szybko i bezproblemowo można schłodzić powietrze i utrzymać optymalną temperaturę w mieszkaniu. Przekłada się to na ponadprzeciętny komfort, szczególnie jeśli na zewnątrz panują upały. Współczesne urządzenia nie są przesadnie drogie. Bez trudu można znaleźć modele ekonomiczne, na które może pozwolić sobie niemal każdy. W pierwszej kolejności należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy klimatyzacja jest bezpieczna dla zdrowia.

Odpowiednie miejsce montażu

klimatyzatory

Klimatyzatory nie wpłyną negatywnie na zdrowie, jeśli tylko będą one zamontowane w odpowiednim miejscu. Przede wszystkim zimny nawiew nie może być skierowany bezpośrednio na ludzi. Być może wydaje się to relaksujące, jednak jest to prosty sposób na to, aby zwiększyć ryzyko przeziębienia, czy też innych infekcji. Urządzenie ma przede wszystkim chłodzić powietrze. Istotne jest to, aby ciepłe powietrze mieszało się z zimnym w optymalnej odległości od osób przebywających w pomieszczeniu.

Trzeba również wiedzieć, że temperatura w mieszkaniu nie może być zbyt niska. Prędzej, czy później zachodzi konieczność wyjścia na zewnątrz. W mieszkaniu powinno było około 5-7 stopni miej. Dzięki temu organizm nie przeżyje szoku po wyjściu z domu. Jeśli różnica jest zbyt duża, to łatwo nabawić się choroby.

Filtry zatrzymujące zanieczyszczenia

Wielu ekspertów twierdzi, że klimatyzatory mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Dotyczy to w szczególności alergików, czy też osób mających problemy z oddychaniem. Wszystko za sprawą filtrów, które znajdują się wewnątrz urządzeń. Mają one zdolność zatrzymywania bakterii, pyłów, kurzu, czy też innych zanieczyszczeń. Dzięki temu nie trafią one do płuc podczas oddychania.

Szczególną uwagę warto zwrócić na modele, które posiadają filtry z atomami srebra. Wykazują one silne działanie bakteriobójcze. Zmniejsza to ryzyko pojawianie się pleśni, czy też grzybów w pomieszczeniu. Ważne jest to, aby filtry były regularnie czyszczone lub wymieniane. Więcej dowiesz się na https://www.sferis.pl/klimatyzatory-1929