Produkty

Czy owoce liofilizowane mogą być produkowane w domu?

Wiele osób twierdzi, że procesu liofilizacji nie można wykonać w warunkach domowych, ponieważ potrzebne są do niego duże maszyny przemysłowe. Nie mają oni racji, ponieważ owoce liofilizowane, jak i inne produkty suszone mrozem, mogą być produkowane w prywatnym mieszkaniu. Jedyne czego to wymaga to albo ogromna inwestycja finansowa lub zużycie dużej ilości czasu i wysiłek. Jednak fani liofilizowanych owoców z całą pewnością mogą je tworzyć pod własnym dachem. Są na to dwa sposoby.

Domowy lub półprzemysłowy liofilizator

owoce liofilizowane

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że współcześnie można bardzo łatwo zakupić liofilizator do domowego użytku, nawet w Polsce. Jest on niestety bardzo drogi, ale inwestycja ta może się zwrócić. Koszty produkcji owoców liofilizowanych z użyciem domowego liofilizatora wynoszą mniej niż 10% ich rynkowej ceny, dlatego dla osób, które regularnie kupują tego typu żywność, ogromna inwestycja może się zwrócić nawet w rok. Liofilizowane owoce cieszą się sporą popularnością wśród dzieci, dlatego produkując je w domu, można łatwo podawać swoim pociechom zdrowe przekąski zamiast słodyczy. Co więcej, po suszeniu mrozem owocami zebranymi we własnym sadzie można cieszyć się przez cały rok, zamiast tylko o określonej porze roku. Zakup takiej maszyny pozwoli również dopasowywać liofilizowane owoce do własnych preferencji, zamiast bycia zależnym od drogich ofert sklepowych. Niektórzy również wykorzystują możliwość taniej produkcji liofilizatów do zarobku na aukcjach internetowych.

Liofilizacja owoców bez liofilizatora

Owoce mogą być również liofilizowane w tańszy, ale za to trudniejszy i bardzo czasochłonny sposób. Wystarczy umieścić owoce na tacy i zamknąć je w zamrażalce bez żadnego okrycia. Następnie trzeba tylko czekać. Jednak nie zajmie to dnia czy dwóch, ale kilka tygodni. Po trzydziestu-czterdziestu dniach od rozpoczęcia suszenia mrozem można sprawdzić, czy domowe owoce liofilizowane są już gotowe. Wystarczy wyjąć jeden owoc z zamrażarki i go rozmrozić. Zwykle to, że owoce muszą spędzić w zamrażarce więcej czasu, sygnalizowane jest zmianą koloru rozmrożonego produktu na czarny. Jeśli jednak będzie wyglądał tak, jak klasyczne liofilizowane owoce, to znaczy, że można rozmrozić resztę i je odpowiednio przechować. Należy jednak mieć na uwadze, że im częściej otwierana jest zamrażarka w trakcie procesu, tym mniejsze są szanse, że suszenie mrozem się powiedzie.