Zastawa stołowa

Jak wybrać sztućce?

Wbrew pozorom wybór odpowiednich sztućców nie jest prostą sprawą. Muszą być funkcjonalne, lekkie, a przy tym posiadać walory estetyczne. Podpowiadamy czym się kierować przy ich wyborze.

Niezbędny element wyposażenia kuchni

Trudno sobie wyobrazić sobie kuchnie lub jadalnie bez widelców lub łyżeczek. Korzystamy z nich codziennie, tym bardziej wybór sztućców powinien być przemyślany. Ich styl powinien pasować do posiadanej zastawy, tak aby razem tworzyły spójną całość. Ważne, aby wybrane przez nas sztućce dobrze leżały w dłoni i nie wyślizgiwały się z dłoni. Kolejną istotną kwestią jest materiał, z którego zostały wykonane, który ma wpływ na ich funkcjonalność. Najczęściej jest to stal nierdzewna, srebro, mosiądz lub drewno.

Materiał

Stal nierdzewna

Największą popularnością cieszą się sztućce wykonane ze stali nierdzewnej. Zawarta w nich mieszanka żelaza, chromu i niklu sprawia, że są odporne na korozję i można je myć w zmywarce. Są lekkie i funkcjonalne, występują w różnych kształtach i rozmiarach. W sklepie internetowym Sfmeble można też spotkać sztućce ze stali nierdzewnej ze złotym wykończeniem. Bez problemu wpasują się do każdej kuchni i jadalni.

sztućce

Srebro

Najbardziej ekskluzywny rodzaj sztućców, cechują się wysokimi walorami dekoracyjnymi i są przyjazne dla zdrowia. Srebro nie wchodzi w reakcje z produktami żywnościowymi i nie wpływa negatywnie na ludzki organizm. Widelce, noże i łyżeczki wykonane ze srebra są droższe od swoich odpowiedników ze stali nierdzewnej, ale są od nich znacznie estetyczniejsze. Decydując się na ich zakup, trzeba mieć na uwadze, że powinny być myte ręcznie, najlepiej przy użyciu specjalistycznych preparatów do czyszczenia srebra.

Mosiądz

Widelce, łyżeczki i noże wykonane z mosiądzu charakteryzują się wysoką odpornością na korozje oraz uszkodzenia mechaniczne. Ich pomarańczowożółty kolor nadaje im unikalnego charakteru. Świetnie prezentują się w towarzystwie porcelanowej zastawy, dzięki czemu sprawdzą w czasie eleganckiego obiadu lub kolacji. Trzeba pamiętać, że mosiądz powinien być czyszczony przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów.