Zastawa stołowa

Jakie powinny być kieliszki do martini?

Kieliszki do Martini powinny znaleźć się w kuchni każdego, kto przepada za tego typu trunkiem. Aby można jednak było być z nich w stu procentach zadowolonym, należy jak najstaranniej je wybrać. Warto zatem zastanowić się nad ich wyglądem, jak również nad tym, z jakiego rodzaju szkła powinny być one wykonane. 

Szkło sodowe czy szkło kryształowe?

Wybierając kieliszki do Martini, na pewno należy zastanowić się nad doborem odpowiedniego szkła. Można zdecydować się na:

  • szkło sodowe
  • szkło kryształowe

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów szkła ma nieco inne cechy charakterystyczne. Najpopularniejsze jest oczywiście przezroczyste oraz cienkie szkło sodowe. Współcześnie produkuje się je w taki sposób, że bez obaw można myć kieliszki ze szkła sodowego w zmywarkach. Jeżeli chodzi zaś o szkło kryształowe, określa się je także mianem szkła ołowiowego. Wyroby wykonane z tego rodzaju szkła są niezwykle dekoracyjne. Cieszą bowiem oczy pięknym blaskiem. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że kieliszki wykonane ze szkła kryształowego raczej nie będą należały do odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba zatem wyjątkowo starannie je myć oraz usuwać z nich nadmiar kurzu. Wyroby ze szkła kryształowego na pewno nie nadają się do mycia w zmywarce. Ich cena jest także dosyć wysoka. Z tego też względu, nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup.

Jak powinny wyglądać kieliszki do Martini?

Kieliszki do Martini, aby mogły należycie pełnić swoją rolę, muszą posiadać odpowiedni kształt. Zazwyczaj przypominają one nieco trójkąt umieszczony na dosyć długiej, smukłej nóżce. Kieliszki mogą być zarówno proste, jak i bogato zdobione. Wszystko zależy od osobistych preferencji osoby, która je wybiera. Podczas wyboru odcienia szkła, także należy kierować się swoimi upodobaniami. Niektórzy postawią na rozwiązania klasyczne, ale innym do gustu mogą przypaść kieliszki wykonane ze szkła w odcieniu bladego różu bądź świeżej pistacji. Warto także mieć świadomość tego, że kieliszki do Martini nie mają zbyt dużej pojemności. Najczęściej nie przekracza ona 200 ml.