Posiłki

Najpopularniejsze rodzaje klusek ziemniaczanych

Polska kuchnia zna wiele rodzajów klusek ziemniaczanych. Przygotowuje się je głównie z ziemniaków z dodatkami – jajkiem, mąką oraz przyprawami. Kluski różnią się wyglądem oraz sposobem podania. Jakie są najpopularniejsze rodzaje klusek?

Kopytka, czyli kluski leniwe

Klasyczne kopytka ziemniaczane: https://www.mniammniam.com/kopytka-ziemniaczane-przepis-podstawowy przygotowuje się z gotowanych ziemniaków z dodatkiem jajka i mąki. Z otrzymanej masy formuje się wałeczki. Następnie się je tnie na kawałki, które kształtem przypominają kopytka. Stąd też pochodzi ich nazwa. Podaje się je jako alternatywę dla ziemniaków i makaronu. Można polewać je sosem pieczeniowym, grzybowym lub pieczarkowym. W niektórych przepisach do masy na kluski dodaje się też drobno posiekaną cebulę i czosnek. Jako jarzynę do tego rodzaju klusek podaje się kapustę kiszoną lub ogórki kiszone. Trzeba bardzo dbać o właściwą konsystencję ciasta. Jeśli jest ono zbyt luźne to rozrywa się w czasie gotowania. Kluska rozpada się we wodzie na drobne kawałki. Jeśli mąki jest za dużo to ostatecznie, wyrób jest twardy i sztywny. Ciężko go pogryźć i pokroić. Takie kluski można uratować przez odsmażenie. Po ponownym poddaniu obróbce cieplnej, kopytka powinny zrobić się miękkie lub chrupiące (w zależności od stopnia wysmażenia).

Szare kluski

Kluski tego rodzaju są specjalnością Wielkopolski. W innych rejonach kraju nie robi się ich zbyt często lub nawet wcale. Przygotowuje się je ze startych surowych ziemniaków z dodatkiem jajka, mąki i soli. Ich nazwa pochodzi od ich szarego odcienia. Im dłużej utleniają się surowe ziemniaki, tym ciemniejszy jest kolor powstałego ciasta. Kluski kształtuje się przy pomocy łyżki i wrzuca bezpośrednio na wrzątek. W smaku zdecydowanie różnią się od kopytek ziemniaczanych.

Kluski śląskie

Przygotowuje się je z ugotowanych ziemniaków z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Z powstałej masy formuje się małe kuleczki, które następnie się spłaszcza. W każdej  klusce robi się niewielkie wgłębienie. Jest ono cechą charakterystyczną tych klusek. Przy okazji jest też zbiorniczkiem na sos.