Posiłki

Odpowiednie ciasto do pizzy

Jeżeli chcemy przygotować słynne danie kuchni włoskiej powinniśmy zdecydować się na pizzę. Dzięki swojej prostocie może być przygotowana w każdej domowej kuchni przez osobę bez doświadczenia w gotowaniu. 

Podstawa do prostota

Ciasto na pizze to przede wszystkim prostota. Zwykle zakłada się, że nie powinno ono się składać z większej ilości składników aniżeli mąka pszenna, woda, sól oraz cukier do drożdży. 

Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ciasto na mące orkiszowej, mieszance mąk bezglutenowych, czy nawet usmażyć ciasto na patelni. Jednakże do klasycznej pizzy potrzebujemy jedynie:

– 500 gramów mąki pszennej

– 1 i 1/4 szklanki wody

– nieco soli 

– odrobina cukru

Część osób lubujących się w odnajdywaniu nowych doznań smakowych dodaje dodaje do ciasta na pizzę różnorodne dodatki, jak:

– zioła prowansalskie lub oregano 

– oliwę z oliwek

– słód jęczmienny 

Odpowiednie składniki

Wybierając mąkę pszenną na ciasto do pizzy (jak radzą poradniki typu mniammniam.com) powinniśmy postawić na mąkę piekarniczą typu 450 lub 550. Stosując ją znacząco zmniejszamy szansę, że nasze ciasto ulegnie „zepsuciu” 

Udając się do sklepu możemy wybrać pomiędzy trzema rodzajami drożdży. Zakupić możemy drożdże suche, instant oraz świeże. Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości zawsze powinniśmy wybierać świeże drożdże.

Musimy również uważać, aby temperatura wody była odpowiednia dla drożdży, co ma kluczowe znaczenie dla ich działania. Woda optymalna  ma od 30 do 40 stopni Celsjusza. Zbyt ciepła może zabić drożdże, zbyt chłodna spowolni ich działanie.

Przygotowujemy ciasto 

Do 10 gramów świeżych drożdży dodajemy 5 łyżek ciepłej wody. Pamiętajmy o jej odpowiedniej temperaturze. Tak przygotowany odczyn odkładamy do ciepłego i najlepiej nieprzewiewnego miejsca gdzie będzie mógł spokoju wyrosnąć.

Jeżeli rozczyn jest gotowy możemy zacząć przygotowywanie ciasta. Na początku warto nieco napowietrzyć mąkę. Możemy to zrobić między innymi poprzez jej mieszanie. Do 0.5 kg mąki dodajemy odczyn oraz ugniatając stopniowo dolewamy wcześniej przygotowaną wodę. Na samym końcu lub przed samym pieczeniem dodajemy sól.