Gastronomia

Samodzielne przygotowywanie wody sodowej. Syfony do wody w gastronomii

Orzeźwiająca woda sodowa, ale również lemoniada, soki, wino, a nawet herbata czy kawa – za pomocą syfonu można przygotować różne wyśmienite napoje nasycone dwutlenkiem węgla.

Syfony znów wracają do łask
Popularne w okresie PRL-u saturatory oraz syfony do wody umożliwiały samodzielne nasycanie napojów dwutlenkiem węgla. Dzisiaj z syfonów znów korzysta się coraz chętniej – także w gastronomii. Są wybierane między innymi do restauracji, kawiarni, barów. Również często kupowane są do użytku domowego.

W sprzedaży można znaleźć nowoczesne syfony wykonane z estetycznej i wytrzymałej stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego w różnych pojemnościach – najczęściej 1 litra. Umieszczane w nich naboje wypełnione dwutlenkiem węgla pozwalają na nasycenie nim różnych napojów.

Współczesne syfony posiadają także:

  • zawory kontroli ciśnienia,
  • miarki chroniące przed nadmiernym zapełnieniem,
  • kraniki zapobiegające kapaniu.

Jak korzystać z syfonu?
Używanie syfonów jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest napełnienie butelki syfonu wybranym napojem. Im zimniejszy, tym efekt nasycenia CO2 będzie lepszy. Następnie wbija się nabój CO2 i wstrząsa butelką. Potem wystarczy nacisnąć na spust, aby nalać gazowany napój do naczynia.

Należy pamiętać o regularnej wymianie nabojów CO2. Jeden nabój najczęściej pozwala na nasycenie 1 litra napoju.

Koszt zakupu syfonu do wody to około 100-400 złotych. Za komplet 10 nabojów należy zapłacić około 15-20 złotych.